

Det här är världens godaste brownies! Helt perfekta verkligen. Chokladiga, krispig yta, fudge-liknande konsistens på insidan och massor av chokladbitar. Mums!


Receptet är väldigt enkelt. Det svåra är egentligen att låta kakan vila i någon timme före servering. Det är inget måste, men det är verkligen värt att vänta lite eftersom konsistensen blir perfekt när den hunnit sätta sig och chokladen i kakan hinner stelna så att man får den där fudge-liknande konsistensen.

Ingredienser
225 g smör
50 g choklad (jag använder ljus 40%)
4 ägg
150 g farinsocker (2 dl)
285 g strösocker (ca 3 dl)
1,5 msk neutral olja, t.ex. rapsolja
180 g vetemjöl (3 dl)
40 g kakao (1 dl)
1 tsk vaniljsocker
0,5 tsk salt
150 g grovhackad choklad (jag brukar blanda ljus och mörk)
Ev. Garnering
Flingsalt och/eller florsocker
Gör så här:
- Sätt ugnen på 175 grader (vanlig ugn) och klä en form ca 20×30 (använd en mindre form för tjockare brownies) med bakplåtspapper.
- Smält smöret i en kastrull, låt bubbla upp ordentligt, dra sedan väck från värmen och lägg i 50 g choklad. Blanda med slickepott tills all choklad har smält. Ställ sedan åt sidan.
- Vispa ägg, strösocker och farinsocker ljust och poröst i ca 8-10 minuter. Häll i smör- & chokladblandningen samt oljan. Blanda ordentligt.
- Blanda de torra ingredienserna i en separat skål. Sikta ned i smeten och blanda försiktigt med en ballongvisp eller på lägsta hastigheten på elvisp/bakmaskin.
- Hacka chokladen och vänd sedan ned i smeten.
- Häll upp smeten i formen och grädda i mitten av ugnen i ca 20-25 minuter. Kakan är färdig när den inte längre gungar/dallrar i mitten när du skakar på formen. Ta ut och låt svalna i rumstemperatur (ställ i kylen om du vill ha en lite fastare brownie) ca 1-2 timmar före servering. Ju längre tid den får att ”sätta sig” desto med fudge-liknande konsistens får den.
- Garnera eventuellt med flingsalt och florsocker. Förvara i en burk med tättslutande lock i rumstemperatur. Går även jättebra att frysa.