Vit chokladkladdkaka med citroncheesecakeswirl

Kladdkaka med vit choklad och swirls av härlig citroncheesecake. Två av mina favoriter i ett! Perfekta blandningen mellan sött och syrligt.

Det här kan vara min nya favorit bland kladdkakor. Så otroligt gott! Jag älskar både cheesecake och kladdkaka så det här blev ju verkligen en succé. Kladdig och krämig kladdkaka med vit choklad och en frisk citroncheesecake som klickas på före gräddning. Kommer garanterat baka den här många gånger i vår och sommar.

Ingredienser

150 g smör

100 g vit choklad

3 ägg

190 g strösocker (2 dl)

150 g vetemjöl (2,5 dl)

1 tsk vaniljsocker

1 krm salt

Citroncheesecake

150 g färskost, t.ex. philadelphiaost

1 äggula

Zest från 1 hel citron + ca 0,5 tsk citronsaft

1 tsk vaniljsocker

1 msk strösocker

1 nypa salt

Gör så här:

  1. Sätt ugnen på 200 grader och klä en springform (ca 20 cm i diameter) med bakplåtspapper både i botten och på kanterna.
  2. Smält smöret i en kastrull, låt bubbla upp ordentligt. Dra väck från värmen och låt svalna någon minut. Dela chokladen i mindre bitar och häll ned i smöret. Blanda med slickepott tills all choklad har smält.
  3. Häll över smör- & chokladblandningen i en bunke. Tillsätt ägg, strösocker, salt och vaniljsocker, rör försiktigt ihop.
  4. Häll sedan i vetemjölet och blanda försiktigt med en ballongvisp tills du har en jämn och klumpfri smet. Vispa inte för mycket, och sluta röra så fort du har en jämn smet.
  5. Häll upp kladdkakssmeten i springformen, ställ åt sidan under tiden du rör ihop cheesecakesmeten.
  6. Cheesecake: Häll alla ingredienserna i en bunke och rör sedan ihop till en jämn smet.
  7. Klicka ut cheesecake smeten med över kladdkakan med hjälp av en matsked. Ta sedan en kniv och dra försiktigt igenom så att det blir swirls.
  8. Grädda i mitten av ugnen i 20 minuter. Kakan ska ha fått lite färg men den ska fortfarande vara gungig i mitten. Ta ut och låt svalna, ställ sedan in i kylskåp minst 2-3 timmar. Servera gärna med lättvispad grädde och färska bär.
Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s