Kladdkaka med chokladganache

Jag ääääälskar verkligen kladdkaka! Det är otroligt gott och inte alls svårt att göra, och något som jag älskar extra mycket när de kommer till just kladdkakor är att man kan variera med smak och toppa den med olika mousser, pannacottor och ganacher. Den här gången valde jag att lyxa till en helt vanlig kladdkaka med en mjölkchokladganache som jag hällde över kladdkakan. Det är alltså choklad, grädde och en liten klick smör. Hur gör man då? Jo, du värmer på grädden tills den precis börjar koka sedan häller du den över chokladen. Blanda tills chokladen är helt smält, och sedan tillsätter man en liten klick smör. Enkelt, men framför allt magiskt gott.

Ps. Glöm inte att följa mig på TikTok @bakamedjosefine , där lägger jag ofta upp videos på det jag bakar och ibland visar jag även hur man gör mina recept steg för steg 😍

Kladdkaka
200 g smör, smält
4 ägg
3 dl strösocker
0,75 dl farinsocker
2 dl vetemjöl
1 dl kakao
1 msk vaniljsocker
1 krm salt

Chokladganache
200 g choklad (jag använde mjölkchoklad)
2 dl vispgrädde
1 liten klick smör, rumsvarmt

Gör så här:
1. Sätt ugnen på 175°C och klä en springform med bakplåtspapper.
2. Smält smöret och ställ sedan åt sidan för att svalna.
3. Rör försiktigt ihop ägg, strösocker och farinsocker i en skål. Obs! Vispa inte för mycket, då kommer det in massa luft vilket kommer ge en torr kladdkaka.
4. Blanda ihop vetemjöl, kakao, vaniljsocker, salt och sikta sedan ned i äggsmeten. Vänd försiktigt till en jämn smet.
5. Tillsätt sedan det smälta smöret och blanda till en jämn och klumpfri smet.
6. Häll upp smeten i formen och grädda i mitten av ugnen i ca 20-27 minuter beroende på vilken storlek på form du använder. Kladdkakan är färdig när den är stilla i kanten men gungig i mitten.
7. Ta ut och låt svalna, ställ sedan in i kylen och låt bli helt kall innan häller på chokladganachen.

Chokladganache
1. Hacka chokladen och lägg i en värmetålig skål.
2. Värm grädden i en kastrull tills det precis börjar koka, ta väck från värmen och häll över chokladen. Blanda tills all choklad är smält. Tillsätt sedan en klick med rumsvarmt smör. Blanda till en jämn och blank smet.
3. Låt stå i kylen i ca 1 timme, rör om då och då. När den har fått en tjockare konsistens så kan du hälla den över kladdkakan. Låt sedan kladdkakan stå i kylen i minst 4 timmar, allra helst över natten. Servera gärna med lättvispad grädde och färska bär.

Annons

2 reaktioner på ”Kladdkaka med chokladganache

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s