Snögubbemaränger

Alltså huuur söta blev inte dessa snögubbemarängerna? Jag älskar ju maränger och nu när jul närmar sig så var jag ju tvungen att göra några maränger som passar in på julbordet. Som smaksättning valde jag vanilj, för det är bland det godaste jag vet och det brukar gå hem hos folk. Men det går bra med vilken smak som helst, eller utesluta det helt. Jag använder samma recept som när jag gör vanliga, små maränger, men jag tillsatte 1/2 krm ättika för att ge figurerna lite extra stadga och för att göra det enklare att spritsa.

Snögubbemaränger (12 st)
100 g äggvita (ca 3 st äggvitor)
1/2 krm ättika
135 g strösocker (1,5 dl)
90 g florsocker (1,5 dl)
1 tsk vaniljpasta eller vaniljsocker

Dekoration: smält choklad eller livsmedelspenna

1. Sätt ugnen på 100°C och förbered en plåt med bakplåtspapper.
2. I en ren bunke, gärna rostfri, så vispar du äggvitorna samt ättika till ett fast, hårt skum.
3. Tillsätt sedan strösocker, lite i taget, tills du har en blank och slät maräng.
4. Sikta ned florsockret i tre omgångar och vänd försiktigt med en slickepott till en jämn smet.
5. Tillsätt vaniljpastan/vaniljsocker eller annan smaksättning.
6. Spritsa ut 12 st rundlar, ca 3-4 cm i diameter, sedan spritsar du en till rundel ovanpå, något mindre än den första. Och sedan spritsar du en liten klick ovanpå den också, så att du totalt har tre ”våningar”, precis som en snögubbe.
7. Grädda i nedre delen av ugnen i cirka 1 timme, sänk sedan till 50 grader och grädda i ytterligare 1,5 timme. Stäng sedan av ugnen men låt marängerna vara kvar i cirka 2 timmar.

8. Dekorera med smält choklad eller med en livsmedelspenna.

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s