
En alldeles ljuvlig cheesecake med passionsfruktsganache som passar perfekt till påsk. Krämig, söt, syrlig och så himla god! Dessutom väldigt enkel att göra + att den görs utan gelatin. Om ni vill se en video på hur jag gör den så kan ni kika på min Instagram och/eller TikTok – sök på bakamedjosefine så hittar ni mig eller klicka HÄR.

Det ”svåraste” momentet, eller jobbigaste rättare sagt, är att trycka ut bottnen jämt och att få till kanten rak, så det säger väl en del om svårighetsgraden på receptet 🤣 Ganache kan kanske låta skrämmande för några, men jag lovar att det också är superenkelt. Den här ganachen görs på vit choklad och smaksätts med passionsfrukt vilket ger en lagom söt och samtidigt frisk och fruktig smak. Den passar perfekt med den krämiga cheesecakefyllningen med smak av vanilj.

Jag använder en bottenlös, justerbar rund bakform som är 18 cm i diameter med bakplåtspapper i botten, men det går också bra att använda en vanlig springform med bakplåtspapper i botten och bakplåtspapper eller tårtplast på kanterna.

Botten
200 g digestivekex (ca 14 st)
100 g smör, smält
Cheesecakefyllning
300 g cream cheese (t.ex. philadelphiaost)
90 g florsocker (1,5 dl)
1 tsk vaniljpasta
0,5 tsk citronsaft
175 g vispgrädde (1,75 dl)
Passionsfruktspuré
ca 130 g frysta passionsfruktstärningar (drygt ett halvt paket, finns bland frysta bär i frysdisken)
Passionsfruktsganache
150 g vit choklad
50 g passionsfruktspuré (1/2 dl)
50 g vispgrädde (1/2 dl)
Gör så här – botten:
- Krossa digestivekexen och blanda med smält smör.
- Häll ut smeten i en form (18 cm i diameter) klädd med bakplåtspapper. Tryck ut ett jämt lager i botten och även 4 cm upp på kanterna. För att få till kanterna så tryckte jag upp smulorna på kanterna med hjälp av ett litet glas och sedan med en smörkniv så pressade jag försiktigt till kanterna så att det blev någorlunda rakt.
- Ställ in i frysen under tiden som du gör fyllningen.
Gör så här – cheesecakefyllning:
- Vispa cream cheese, florsocker, vaniljpasta och citronsaft krämigt med en elvisp i en stor skål.
- Häll i grädden lite i taget samtidigt som du vispar med elvisp på låg hastighet. Fortsätt vispa tills det blivit ganska tjockt och krämigt.
- Ta fram formen från frysen och häll på fyllningen. Fyllningen ska fylla 3/4 och 1/4, alltså 1 cm, ska finnas kvar för plats åt ganachen. Bred ut jämt. Ställ in kylen och låt stå där över natten.
Passionsfruktspuré
- Lägg de frysta passionsfruktstärningarna i en liten kastrull och låt koka upp på medelhög värme.
- Sila bort kärnorna och häll upp i en skål. Mät upp 50 g (1/2 dl) som du ska ha till ganachen. Det som blir över kan du ha till dekorering eller till att servera vid sidan av.
Passionsfruktsganache
- Hacka chokladen i mindre bitar och lägg i en värmetålig skål. Smält över ett sjudande vattenbad. Lyft sedan väck skålen från värmen (akta så att inget vatten kommer ner i chokladen).
- Lägg grädde och passionsfruktspuré (1/2 dl) i en liten kastrull och koka upp på låg värme.
- Häll i den varma gräddblandningen i den smälta chokladen sakta samtidigt som du rör konstant i mitten med en slickepott. Fortsätt blanda tills du har en jämn och glansig ganache.
- Ta fram cheesecaken från kylen och häll på ganachen. Låt stelna i kylskåp i minst 2 timmar före servering.
- Ta försiktigt bort cheesecaken från formen och flytta över den till ett uppläggningsfat.
- Dekorera hur du vill, jag dekorerade med vispad grädde smaksatt med vanilj, passionsfruktspuré och mandelägg med choklad och lakrits.
Tips!
• Om du skulle vilja jobba med en fastare ganache så är det bara att låta den stå i rumstemperatur en stund och röra om då och då så kommer den gradvis stelna och bli tjockare. Jag rekommenderar dock att hälla på den när den är varm och rinnig för att få fin och helt slät yta.
• Gör cheesecaken (utan ganachen) dagen innan det är tänkt att servera den då den behöver kylas över natten. Du kan hälla på ganachen också dagen innan, men jag föredrar att göra ganachen samma dag.
• Om du inte vill göra kanten med kex så rekommenderar jag att använda tårtplast på insidan av formen för att cheesecaken ska lossna enkelt och för en fin och slät yta.
• Om du vill göra receptet i en springform som är 24 cm eller större så skulle jag göra 1 1/2 sats av receptet.
